Power Ranking Zlatne lopte: Holand na pohodu rekorda

S novom sezonom krenuli smo i u analiziranje potencijalnih osvajača prestižne nagrade

Power Ranking Zlatne lopte: Holand na pohodu rekorda

S novom sezonom krenuli smo i u analiziranje potencijalnih osvajača prestižne nagrade

Podeli

Foto: Getty Images

Konačno smo devetim mjesecom dočekali i povratak Lige prvaka nakon fenomenalne prošle sezone u kojoj je Real Madrid predvođen Karimom Benzemom osvojio naslov. „France Football“, koji je organizator nagrade za najboljeg nogometaša godine, uveo je razne promjene u sustav nagrađivanja najvrsnijih. Prva i najbitnija promjena svakako je ta da će od sada Zlatna lopta ići u ruke najboljem igraču u tijeku protekle klasične nogometne sezone, za razliku od prethodne prakse koja je nagrađivala najboljeg u kalendarskoj godini. Zatim je i postrožen odabir novinara koji imaju pravo glasati plus je iz kriterija izbačena stavka karijernog uspjeha nogometaša.

Stoga, nakon prvih 30 dana nove kampanje možemo pokrenuti i „Power ranking“ za odabir novoga broja 1 u svijetu nogometa. „Power ranking“ će izlaziti na početku prvoga tjedna svakoga mjeseca skroz do kraja sezone, dotad ćemo naglašavati igrače koji su se uspješno snašli u novoj sezoni i pomno pratiti utrku najkvalitetnijih. Naznačujemo da su mišljenja stav autora koji je, kao i svi mi, podložan subjektivnosti, ipak potrudit ćemo se da svakoga gledamo istim očima. Vaš autor će ljestvice stvarati na temelju učinka nogometaša na rezultate momčadi, statistike i sveobuhvatnoga dojma. Poredak igrača ne treba nužno biti najvažniji, raspored utakmica će dosta utjecati na mjesta igrača, ali uzmimo to kao dodatan vid zabave što je i primarni cilj ovih mjesečnih tekstova.

Sezona 2022/2023. je već krenula pa hajdemo i mi vidjeti koji su se igrači istaknuli u početnih nekoliko kola. Ako se koji igrač slučajno ne nađe na popisu, to mu ne mora nužno potpuno uništiti sve nade, ali ipak ćemo u popisu ubrajati sve utakmice od početka do kraja.

5. Robert Levandovski

Iza Barselone je „polukatastrofa“ nakon iznimno lošega prvoga dijela potonje sezone, dolaskom Ćavija klub se okrenuo naopačke i konačno počeo igrati sukladno svojoj raskošnoj kvaliteti. Barsa se pritom u transfernom roku iznimno pojačala, a nova glavna zvijezda jest Poljak Robert Levandovski koji je od Bajerna sam molio transfer u Kataloniju. Reprezentativna devetka Poljske napunila je 34 godine prije dva tjedna i mnogi smatraju da su njegovi najbolji dani iza njega, ali on je u novu sezonu opet ušao fantastično.

Višestruko osporavani bivši golgeter minhenskog Bajerna okrenuo je novi list u svojoj karijeri prvi put odlazeći iz Bundeslige kao igrač Lige petice. Mogli smo često u kafanskim raspravam čuti kako je Bundesliga slaba i Bajern prejak, ali Levandovski se namjerio potvrditi svoj status najboljih špica u modernoj povijesti. Upravo zbog toga su donedavno njegove kandidature za „Ballon d'Or“ prolazile slabije. Također je kontroverzno ostao bez iste nagrade nakon fenomenalne 2020. godine kada se nije dodijeljivala nagrada zbog pandemije virusa COVID-19 koji je prekinuo sezonu nekoliko liga i time zakinuo određene igrače. U ovu sezonu je zato ušao s čak osam golova u prvih pet utakmica. Barsa je krenula izrazito pohvalno u tek započetu sezonu i stoga se kao fokalna točka njezina napada pronašao na ovoj listi.

U srijedu je na debiju u Ligi prvaka upravo pospremio hettrik razmontirajući inferiornu češku Viktoriu Plzen. Sustav koji Ćavi polagano gradi u Barseloni vodi sve lopte ka njemu koje on onda kao jedan od zasigurno tri najbolja finišera na svijetu nema problema klasno realizirati. Izrazito je pokriven u svim aspektima igre, fantastično se snalazi po primljenoj lopti s krila kada mu Dembele ili Pedri šalju sjajne lopte koje puno bolje koristi nego Memfis Depaj od prethodne godine. Moguće je da poraste na listi, no trebamo još vidjeti koliko stvarno pravi razliku u kvaliteti u odnosu na Depaja koji je prethodne sezone bio prvi strijelac Barselone u La ligi.

4. Karim Benzema

S četvrtim mjestom stižemo i do vjerojatno skorašnjeg osvajača Zlatne lopte. Teško je uopće zamisliti scenarij u kojemu Benzema neće osvojiti nagradu za sezonu 2021/2022. u kojoj je bio apsolutno dominantan. Svejedno on i Real nisu završili međusobnu suradnju, a Francuz se napokon prometnuo pod svjetla reflektora nakon odlaska Kristijana Ronalda iz kluba – 134 gola od početka kampanje 2018/2019.

Foto: REUTERS, Murad Sezer

Koliko god Benzema bio dobar, uistinu bi senzacija bila kada bi nastavio niz iz prethodne godine od 39 gola u 44 utakmice La Lige i Lige prvaka. Francuz je već ove sezone upisao tri gola i jednu asistenciju u Realovih četiri startne utakmice koje su sve dobili i praktički će sigurno nastaviti s minimalno 25+ golova u sezoni što mu je postao nekakav standard otkako je glavna uzdanica Kraljevskog kluba. Pošto se Madriđani nisu pojačavali - barem ne u napadu ovaj prijelazni rok, za očekivati je da još jedan 34-godišnjak nastavi producirati visoke brojke u paru s Viniciusom Žuniorom, a prekvalitetni ostatak Realove momčadi će im to svakako omogućiti.

Pod Karlom Anćelotijem našao je drugačiju ulogu u momčadi koja iskorištava njegove kvalitete u procesu izgradnje akcija. Primarno se spušta nisko kako bi primio loptu i onda ili pomogao u stvaranju viška kako bi se prenijela lopta na bekove ili bi po prijemu odmah sam slao loptu u prostor za Viniciusa koji često trči rute iza leđa protivničke obrane. Druga postavka kojom talijanski strateg koristi Benzemu je kroz utrčavanja u brisani prostor u zadnjoj trećini suparnika. Legitimno bi svakako bilo pitati nije li Levandovski zaslužio biti ispred Benzeme, ali radi boljih rezultata Reala i većeg učinka Karima na cijelu momčad, francuski centarfor dobiva prednost. Benzema je jedina konstantna špica koju Real ima, a arsenal im je još manji otkako je otišao Luka Jović, te eventualni Benzemin izostanak bi vjerojatno totalno uništio madridski sastav. U nedavnoj utakmici protiv Seltika u Ligi prvaka lakše se ozlijedio i trebao bi izbivati tek dva tjedna što ne bi trebalo ostaviti veliki trag u nastavku.

3. Nejmar

Nakon što je pobjegao iz Barselone u rekordnom transferu kako bi izašao iz Mesijeve sjene, Nejmar se ponovno našao u društvu sedmerostrukog osvajača Zlatne lopte. Prethodnih sezona izgledalo je kao da mu nedostaje motivacije čime su izostale i njegove nominacije za ovu prestižnu nagradu.

Nejmar je, međutim, bez pitanja jedan od najtalentiranijih nogometaša ikada, a u takvome svjetlu se pokazao pogotovo u prvoj sezoni u Pariz Sen-Žermenu. Kasnije su brojke počele polako opadati kako se zasitio, možemo slobodno reći, slabije konkurencije u Ligi 1 nego Španjolskoj. Izostanak konstantnih prijetnji, sem anomalije Lila, itekako je ostavilo traga na Brazilcu. U prethodnim godinama slabio je i njegov doprinos u Ligi prvaka – primjera radi nijedan gol nije postigao prošle sezone u elitnom natjecanju.

Ali zato je u novu sezonu krenuo pakleno dobro. Nevjerojatnih sedam golova i šest asistencija stavljaju ga na sami vrh svih Liga petice. Iako je njegov suigrač Embape također odlično otvorio kampanju, Nejmar je zbog suludih brojki jednostavno morao dobiti prednost. Moram priznati da sam s dosta premišljanja uvrstio 30-godišnjaka na listu, ali neke se stvari ne mogu zanemariti. Velika će se borba voditi između Nejmara i Embapea koje je novi trener Kristofer Galtije znao posjesti na klupu u prvih par kola kako bi dobio veći učinak u obrani s Pablom Sarabijom na drugom krilu u prvih 11. Protiv Juventusa su obojica dominirala te je Nejmar dodao i jednu asistenciju. Hoće li Nejmarova motivacija potrajati do kraja sezone jako je upitno, ali nagađanja ćemo ostaviti za naredna izdanja „Power rankinga“ do kada ćemo pažljivo opipavati njegov puls.

2. Lionel Mesi

Prema mnogima najbolji nogometaš ikada izostao je iz prošlosezonskog izbora za „Ballon d'Or“. Zasigurno Mesiju nije najbolje palo to da ga kritičari nisu svrstali ni u 30 najboljih igrača lanjske sezone. Ipak, izgleda da ponovno imamo priliku gledati staru verziju Mesija iz Barselone koji je uništavao protivničke obrane.

Dok je u zadnjim kampanjama u dresu Blaugrane bio glavna točka napada svoje momčadi u kojoj je ofenziva funkcionirala na način „dodaj Mesiju pa će on već nešto smisliti“, sada pak Argentinac u prvih 11 PSŽ ima još dvojicu vrhunskih napadača koji mogu savršeno iskoristiti njegove izvrsne pasove. U ovu sezonu je krenuo s već šest asistencija u šest rundi francuskoga prvenstva. Sa šest asistencija smjestio se i na vrh liste asistenata Lige 1. Također je oborio ovosezonski rekord za najviše uspješnih driblinga u jednoj utakmici s čak 10.  

Mesi u novome PSŽ igra kao desetka s puno slobode kretanja na terenu što se može vidjeti i na šarolikom „heatmapu“. Iako većinom igra kroz sredinu terena, često bi se selio na desnu stranu kako bi stvorio balans zbog toga što i Embape i Neymar vole radije igrati po lijevoj strani terena. Prešaltavanjem na tri u obrani Pariza na poticaj trenera Galtijera pomoglo je barem malo sakriti defenzivne nedostatke tri mušketira pariškog napada. Unatoč boljim početnim rezultatima, obrambeni principi Pariza ne odaju još dojam stabilnosti i tu će biti ključno koliko Mesi i društvo mogu nadoknaditi u ofenzivi.

1. Erling Holand

A tko drugi? Poduže je trajala saga oko toga tko će uspjeti dobiti potpis jednog od najvećih nogometnih talenata u posljednjem desetljeću. Na kraju je Pep Guardiola svoj Mančester Siti pojačao devetkom s kakvom još nikada nije radio i rezultati su zasad zastrašujući.

Siti je, unatoč odličnom dojmu na startu, mora se reći lošije ušao u sezonu. Iako se ne smije ni zaboraviti da je Siti navikao kasnije ulaziti u top formu kada bi potom počeli gaziti svakoga tko bi im se našao na putu. Dva remija protiv Njukasla, gdje su u dobrom dijelu utakmice izgledali čak i taktički nadigrani te pomalo nesretno završen meč kod Aston Vile gdje su bili poprilično dominantni.

Najzad, u svim tim utakmica neovisno o konačnom rezultatu Holand je izgledao iznimno kvalitetno. Nakon šest kola centarfor Norveške ima apsolutno nevjerojatan niz od 10 golova i jedne asistencije čime je već srušio rekord postavši prvi igrač koji je u tako malom uzorku na startu došao do dvoznamenkastoga broja. Opći rekord Premijer lige trenutno drži Mohamed Salah koji je u sezoni 2017/2018. tresao mrežao 32 puta. Dodatno je ubacio dva gola na otvaranju Lige prvaka protiv Sevilje. Uspije li Holand skinuti Egipćaninov rekord, automatski bi ga samo taj uspjeh kvalificirao u uži krug favorita za Zlatnu loptu na kraju godine.

Osim toga što je već ovako rano Norvežanin golgeterski raspoložen, ujedno je prikazao i raskoš ostalih kvaliteta koje donosi na travnjak, ali treba i napomenuti da je pred njime još učenja Pepovog shvaćanja nogometa. Vrlo vjerojatno ćemo do kraja sezone vidjeti boljeg Holanda, ali s nešto manje golova kada Pep napravi manje preinake u njegovoj igri – zasad je bio slab u gradnji napada jer naprosto to od njega u dosadašnjoj karijeri nije bilo traženo. Usto Holand nadmašuje svoj xG (statistika očekivane kvalitete prilike šuta) za tri što može naznačiti potencijalni pad forme kako sezona bude odmicala, a i minus bi mu mogao biti što Norveška neće sudjelovati na nadolazećem Svjetskom prvenstvu u Kataru koje se također ubraja u ovosezonski odabir.

Stigli smo i do kraja prvoga „Power rankinga“ za Zlatnu loptu 2022/2023. Vjerojatno ste primijetili da se na ljestvici ne nalazi nijedan igrač iza prednje linije. Razlog je jasan – izrazito je teško i dalje ocijeniti učinak obrani jer je dosta klubova krenulo s lakšim rasporedom u sezonu, dok su neki očito podbacili. Kreće i Liga prvaka pa ćemo odmah dobiti i veći uzorak jačih susreta s više podjednakijih utakmica u vrhu što bi moglo požuriti ulazak braniča, golmana a i veznjaka na listu najboljih i najbitnijih.

Erling Holand je preuzeo štafetu na startu sezone, hoće li je sačuvati do kraja utrke ili će ga netko uspjeti uloviti saznat ćemo u narednim izdanjima "Power rankinga" koji će izlaziti svakoga prvog tjedna u mjesecu.

Mislav Dujak

POSLEDNJE

VIDEO

Evrobasket Specijal - Izrael v Srbija (Adriatik Podkast)

Evrobasket Specijal: Srbija - Finska (Adriatik Podkast)