Lukaku: Kako dalje?

Najbolji belgijski golgeter svih vremena nalazi se na prekretnici karijere

Lukaku: Kako dalje?

Najbolji belgijski golgeter svih vremena nalazi se na prekretnici karijere

Podeli

(foto: Panoramic)

Golom Romelua Lukakua, Inter je savladao Porto i plasirao se u četvrtfinale Lige šampiona. Na prvoj reprezentativnoj utakmici Belgije nakon katarskog fijaska, Lukaku je postigao het-trik protiv Švedske. Reklo bi se na osnovu ove dvije informacije da je karijera 30-ogodišnjeg Belgijanca na vrhuncu, ali stvari su dosta drugačije. Direktor Intera, Bepe Marota, nedavno je potvrdio da će se Romelu Lukaku vratiti u Čelzi po isteku pozajmice na kraju sezone, što bi značilo da neroazuri neće pokušati da ga zadrže.


U svojim najboljim danima, Romelu Lukaku je fantastičan napadač i mašina za golove. Njegova najveća snaga nalazi se u napadanju prostora i direktnih lopti iza odbrambenih linija. A ti najbolji dani svakako su bili u sezoni 2020/21 kada je sa 24 gola u Seriji A donio Interu prvu titulu prvaka Italije nakon 11 godina, te bio proglašen za MVP-ja lige. Međutim, u martu 2023. sve oko Lukakua izgleda kao refren pjesme grupe Jinx – „Možda je najbolje godinama iza nas.“


U Inter se Belgijanac prošlog ljeta vratio fizički nespreman pa su ga brojne povrede često odvajale od terena. Bepe Marota, koji je bio jedan od autora dovođenja Lukakua oba puta, javno ga je kritikovao zbog viška kila konkretno navodeći da napadač ima 103kg. Probleme sa težinom Lukaku je vukao i u Mančesteru i Čelziju, što je često kvarilo njegovu reputaciju izuzetnog strijelca. Ne treba zaboraviti ni silne promašaje na SP koji su, između ostalog, koštali njegovu reprezentaciju prolaska grupne faze.

Lukaku na utakmici protiv Specije (foto: AP)


Razlika u Lukakuovom učinku je drastična. U prve dvije sezone u dresu Intera, Lukaku je odigrao po 36 utakmica i postigao 23 gola u sezoni 2019/20, te gol više u potonjoj sezoni. Nasuprot tome, ove sezone je Belgijanac, usljed brojnih povreda, zabilježio svega 17 utakmica i postigao tek pet golova. Međutim, nisu problem samo njegove česte povrede koliko je primjetno golim okom da je njegov uticaj na igru dosta manji nego što je bio u prošlom mandatu na Đuzepeu Meaci. Štaviše, umjesto da nastavi gdje je stao u dresu neroazura, Lukaku nastavlja gdje je stao u Čelziju a to svakako nije dobar znak.


I drugi statistički parametri pokazuju ozbiljan pad u njegovom doprinosu na terenu, pa je tako 2020/21 izbrojao 11 asistencija a ove sezone samo jednu. Po parametrima Sofascore, Lukaku danas kreira daleko manje šansi (jedna u odnosu na deset iz 2021), ima u prosjeku daleko manje šuteva u okvir gola po utakmici (0,6 u odnosu na 2,7) a konverzija prilika je 17% u odnosu na 25% kad je prethodni put nosio dres Intera. Prosjek dodira s loptom je skoro duplo niži – 18,1 u odnosu na 35,4 iz 2020/21, što sveukupno znači da Belgijanac mnogo manje učestvuje u igri Intera nego ranije.


Loš učinak na terenu tek je jedan razlog zašto Lukaku neće ostati na Đuzepeu Meaci. Drugi razlog je finansijska situacija milanskog kluba. Iako je prošle godine smanjio gubitke za oko 100 miliona evra, Inter se i dalje nalazi do guše u dugovima. Pored 407 miliona evra obaveza tu je i pozajmica od 292 miliona evra sa 12% kamate koja se do kraja 2024. godine mora vratiti kompaniji Ouktri Kepital Menadžment. U zbiru, Inter je najzaduženiji fudbalski klub u Italiji, što otežava i sve potencijalne razgovore o prodaji kluba. Posljedica je to lošeg upravljanja kineskih vlasnika koja je dovela klub do gotovo bezizlazne situacije.

Slavni dani u Interu, proslava gola Milanu 2021. (foto: Marco Bertorello/AFP)


Dok se izlaz traži, Romelu Lukaku, čiji bi potencijalni transfer iz Čelzija koštao 70 miliona evra, sigurno nije opcija. Čak i produžetak pozajmice djeluje daleko u ovom trenutku. Pogotovo jer je veliko pitanje i ko će naredne sezone sjediti na klupi neroazura.


Simone Inzagi jeste prvi trener još od 2011. godine koji je odveo Inter u četvrtfinale Lige šampiona, ali rezultati na domaćem planu su poražavajući. Inzagi je, već to možemo reći u martu, dvije sezone zaredom propustio da prvog favorita lige okruni Skudetom, prije svega zahvaljujući užasnoj igri u gostima, pa su tako samo Salernitana i Kremoneze primili više golova od Intera van svog stadiona. Spominje se povratak Kontea, možda Diego Simeone, a sve to ostavlja mnogo upitnika oko budućnosti Lukakua.


„Želim da ostanem ovdje i uradim nešto dobro“, nedavno je izjavio Lukaku. „Želim da dam sve od sebe do kraja sezone pa onda da poslije toga pričamo sa Čelzijem i nađemo neko rješenje.“


Lukaku ima naime još tri godine ugovora sa Čelzijem, a povratak u staro jato takođe ne izgleda kao izgledna opcija nakon svega. Nije se mogao Belgijanac pohvaliti ni formom ni fizičkom spremom na Stemford Bridžu, ali veće probleme je zadavao van terena. Poznata je priča o izjavama na polusezoni kako nije srećan u radu sa Tuhelom i kako mu nedostaje Inter. Kasnije je isplivalo i da je bio uzrok problema i u svlačionici Čelzija. Saigrači, tada aktuelni prvaci Evrope, nisu bili oduševljeni što je Lukaku po dolasku navodno odavao utisak, namjerno ili ne, da je bolji igrač od njih.

Lukaku postiže gol protiv Porta u osmini finala LŠ, 22.2.2023. (foto: AP)


Romelu Lukaku je neko ko želi bezuslovno povjerenje i podršku, kako trenera tako i saigrača, ali i traži da bude glavni igrač ekipe. Tako nešto nije često dobijao u karijeri – samo u Evertonu i Interu. Ali u oba slučaja je napuštao to sve u potjeri za boljom prilikom i pogriješio. Odlazak u Čelzi mu navijači Intera i danas opasno zamjeraju. Štaviše, po povratku su njihovi ultrasi, čuvena Curva Nord, jasno poručili: „Bio je tretiran kao kralj ali sad je jednak bilo kom drugom igraču.“


I dolazimo do pitanja: šta sad? Lukaku bi vjerovatno najradije ostao u Interu jer se tu osjeća dobro, ali za to su šanse gotovo nikakve. Iako je Tuhel otišao, Čelzi ne djeluje da računa na njega, pogotovo jer na ljeto stiže Nkunku iz Lajpciga. S obzirom na sukob sa Tuhelom, može se odmah otpisati i Bajern. Dvije užasne sezone sklonile su ga sa radara klubova poput Reala, Barselone ili engleskih velikana. Spominje se interesovanje Rome ali i tu sve zavisi da li će Murinjo da ostane i nastavi svoj projekat, te naravno od finansijskih mogućnosti.


Da se vratimo onoj pjesmi grupe Jinx, „možda i zvijezde gube sjaj.“ I možda je zaista ono najbolje iza Lukakua. Ali neko ko je prije svega dvije godine u medijskim nastupima sebe nazivao najboljim napadačem na svijetu, sigurno nema namjeru da se preda tek tako. Vrijeme je da ovu sezonu do kraja iskoristi maksimalno ne bi li se preporučio novim poslodavcima, kojih će svakako biti samo ako počne da daje golove. Švedska i Porto su osjetili šta Lukaku može, pa bi sada protiv Benfike, u četvrtfinalu Lige šampiona, morao da se pokaže u najboljem svjetlu ako želi da ostane bitan i postane tražen.

Predrag Babić

POSLEDNJE

VIDEO

Piksi nam neće doneti uspeh na EURO 2024

Evrobasket Specijal - Izrael v Srbija (Adriatik Podkast)