'La Bombonera'
Legendarni stadion Boke Juniors u italijanskoj četvrti Buenos Airesa, čiji je zvanični naziv "Alberto Hoze Armando" projektovale su arhitekte Viktor Sulčič, Hoze Luis Delpini i Raul Bes, a izgradnja je počela u februaru 1938 godine, dok je prvi meč odigran u maju 1940 godine.

Izvor: LAMITADMAS Arhiva
Već tamo gde je započeo svoje postojanje, među drvenim kućama lučkog naselja, prenatrpanog izbeglim sugrađanima iz Đenove i ostatka Italije bio je simbol slobode, novog grada i nove države. Grupa mladića iz kraja, sedeći na dokovima ugledala je švedski brod kako pristaje u luku, od njegovih jedara otkinuli su platno kraljevsko plave i zlatno žute boje švedske nacionalne zastave, što će kasnije činiti nadaleko prepoznatljivu zastavu samog kluba.

Izvor: LAMITADMAS Arhiva
Poznat je kao 'La Bombonera' (kutija čokolade) zbog svog karakterističnog oblika, gde je jedna tribina ravna a preostale tri tribine se uzdižu visoko u krug. Jedna od legendi kaže i da je jedan od trojice arhitekata tokom nadgledanja radova jeo iz kutije za čokolade, pa je primetio sličnost i nazvao stadion po bombonjeri.
Ima kapacitet oko 50,000 ljudi i u vlasništvu je Boka Juniorsa. Od tog kapaciteta ima 37.538 sedećih mesta, 2.780 loža i 8.682 stajaćih. Tri strane Bombonjere su sastavljene od tradicionalnih tribina, dok je četvrta strana izgrađena vertikalno sa nekoliko platformi za sedenje izgrađenih jedna iznad druge. Zbog svog izgleda i jedinstvene vertikalne strane koja se blago ljulja La Bombonera vibrira dok navijači skaču u ritmu, upravo je otuda i nastala fraza “Bombonjera ne drhti. Ona pulsira.” Interesantno je i to što neobičan oblik ovog stadiona zapravo omogućio odličnu akustiku, pa su navijači Boke dobili nadimak “La Doce” ili “dvanaesti čovek”.
Unutrašnjost i eksterijer su obloženi brojnim muralima koje je oslikao umetnik Perez Celis i prikazuju mnoge legendarne igrače kluba i kulturu samog kraja grada, kao što su na primer životi italijanskih imigranata koji su pristizali u Argentinu za boljim životom i opisuje sve ono što su donosili iz rodne Đenove ali i Palerma, Napulja i mnogih drugih italijanskih gradova. Takođe čuveni Argentinac, Dijego Maradona, koji je igrao i navijao za Boku Juniors, ima svoju počasnu ložu na stadionu.



Bilo je sporenja među navijačima i upravom o trenutku kada je potrebno pokrenuti pitanje rekonstrukcije. Međutim zbog same sigurnosti posetilaca, požurilo se sa pronalaskom odgovarajućih partnera. Boka nije uradila adekvatan posao iz mnogo razloga za ovih 80 godina i to je evidentno i danas. Izmene su napravljene na tribinama, sa velikom reformom Maurisija Makrija 1996. godine, ali je stadion zadržao više-manje istu strukturu od izgradnje. Problemi su se samo gomilali, da bi kulminirali pre par nedelja sa viralnim video klipom koji pokazuje koliko je zapravo istočna tribina u lošem stanju i pred urušavanjem.
Bombonjera je kultno mesto svetskog fudbala, najpopularnije igre na svetu. Tu su se mešale emocije ali kakve god da su bile, tamo nikada nije tiho. Ovaj stadion nije samo građevina, već hram svetskog fudbala.